Suudi Arabistan HAC - UMRE Vizesi

 Suudi Arabistan Umre Vizesi Evrakları

1. Suudi Arabistan Konsolosluğu, umre vize 2013 yılı işlemleri için yeni çipli pasaport uygulamasına geçmiş olup eski tip pasaportları kabul etmemektedir. Eski tip pasaportlara herhangi bir işlem yapılmazken, pasaportlarınızı yenilemeniz gerekir.

2. Umre vizesi işlemleri için yeni alınmış ve içerisinde boş sayfaları olan pasaportlar tercih edilmeli ve başvuru tarihinden itibaren pasaportun 1 yıllık geçerliliği olmalıdır.

3. Arkalı önlü kimlik fotokopisi

4. Eşi ile gidecek olanlara vukuatlı nüfus kayıt örneği

5. Yakınları ile gidecek olanlar için akrabalığı gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneği

6. İki adet vesikalık fotoğraf


 Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular    Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Nedir?    Umre, Müslüman’ların hac mevsimi dışında Kabe’yi ziyaret edebilmesi anlamına gelmektedir. Belirli bir tarihte gidilmesi gerekmezken, sayı olarak herhangi bir sınırlama bulunmaz. Umre’nin diğer bir anlamı ise ziyarettir. Kabe ziyaret edilir ve Müslümanları için kutsal olan yerde dini bir amaç gerçeklemiş olur.   Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Ziyareti İçin Ne Yapmalı?

Umre ziyaretinde bulunacak olan kişiler öncelikli olarak Suudi Arabistan Umre vizesi almaları gerekecektir. Diyanet İşleri ve ya Diyanet İşlerince yetkilendirilmiş acentelerle Umre vizesi işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, 45 yaş altında bulunan bayanlar 1. derecede yakını olmaksızın Suudi Arabistan’ girişi yasaktır. Eş, oğul, baba, amca ve kayınpeder 1. Derece olan akrabalardır ve bu kişiler eşliğinde Suudi Arabistan’a girilebilir.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Umre vizesi 2013 için yeni düzenlemeler yapılırken, Umre vizesi edinebilmek için pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmelidir. Alınacak olan onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalı, Umre yolculuğunun 15 gün öncesine kadar kayıt ve başvuru işlemleri sonlandırmalıdır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Ziyaretine Nasıl Gidilir?

Son açıklanan verilere göre hacca giden hac adaylarının %60’ı diyanet işleri başkanlığı organizasyonu, %40’lık kısım ise Diyanet İşleri onayını almış olan seyahat acenteleri ile hacı olmuştur.

Hac mevsimi belirli bir süreyi kapsarken, dünya Müslümanları için kutsal bir zamandır. Hac için Kontenjan sınırlaması varken, Umre ziyareti için böyle bir kontenjan söz konusu değildir. Umre ziyareti yılın her ayında gerçekleşir ve herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur. Her Müslüman dilediği kadar umre ziyaretinde bulunabilir.

Umre ziyaretinizin gerçekleşebilmesi için ise, bulunduğunuz il veya ilçe müdürlüklerine Umre ziyareti başvurusunda bulunabilirisiniz. Diyanet İşleri ve şirketler Umre ziyareti için organizasyonlar yaparken tercih ettiğiniz kurumla ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diyanet İşlerine yatırılacak olan katkı payı ile kaydolabilir, eksiksiz olarak yapmanız gereken pasaport bilgileri ile gerekli evrakları teslim edip Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’nin vereceği Umre vizesi onayını bekleyebilirsiniz.

Umre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Suudi Arabistan umre vizesi evraklarınızın tamamlanmasına göre değişiklik gösterebilirken, maksimum 3 iş günü içerisinde Umre vizesi alınabilmektedir.

Umre Vizesinin Süresi Kaç Gündür?

Suudi Arabistan Umre vizesi 30 günlük bir süre için geçerlidir.

Suudi Arabistan devleti bir takım yeni düzenlemeler yaparak Umre ziyaretinde bulunan kişileri göz önüne alarak genişletilmiş Umre turizm programı hazırlamıştır. Umre turizm programının içeriği ise, dini sebeplerle ziyarete gelen vatandaşların ülkede daha fazla kalma, turistik ve tarihi mekanları görebilmesine olanak sağlamaktır. Umre vizesi 30 gün kalmaya uygun olurken, Umre ziyaretinin ardından turistik vizeye çevrilecektir. Suudi Arabistan turistik vizesi yoktur. Umre ziyareti sonrası gösterilen ayrıcalıkla Suudi Arabistan turistik vizesi edinebilir, kutsal, tarihi mekanlar da ve ülkede daha fazla zaman geçirebilirisiniz.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.mofa.gov.sa