Suudi Arabistan HAC - UMRE Vizesi

 Suudi Arabistan Umre Vizesi Evrakları

  • Suudi Arabistan Konsolosluğu, umre vize 2013 yılı işlemleri için yeni çipli pasaport uygulamasına geçmiş olup eski tip pasaportları kabul etmemektedir. Eski tip pasaportlara herhangi bir işlem yapılmazken, pasaportlarınızı yenilemeniz gerekir.
  • Pasaport. Hac ve Umre ziyaretinde kullanılacak pasaportun en az 1 yıl geçerliliği olan yeni çipli pasaport olması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: 2 adet arka fonu beyaz, güncel vesikalık fotoğraf gereklidir.
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi: T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi gerekmektedir.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Suudi Arabistan Hac ve Umre vize başvuruları için 45 yaş altı eş  ve çocuklar ile giden aileler için aile, adres bilgilerinin olduğu vukuatlı kayıt nüfus örneği sunulmalıdır. Eşi ile gidecek olanlar vukuatlı nüfus kayıt örneği, akrabaları ile gidecek olanlar için akrabalık ilişkisini gösterecek vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

 

Umre, Müslümanların hac mevsimi dışında Kabe’yi ziyaret edebilmesi anlamına gelmektedir. Belirli bir tarihte gidilmesi gerekmezken, sayı olarak herhangi bir sınırlama bulunmaz. Umre’nin diğer bir anlamı ise ziyarettir. Kabe ziyaret edilir ve Müslümanları için kutsal olan yerde dini bir amaç gerçeklemiş olur.  

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Ziyareti İçin Ne Yapmalı?

Umre ziyaretinde bulunacak olan kişiler öncelikli olarak Suudi Arabistan Umre vizesi almaları gerekecektir. Diyanet İşleri ve ya Diyanet İşlerince yetkilendirilmiş acentelerle Umre vizesi işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ayrıca, 45 yaş altında bulunan bayanlar 1. derecede yakını olmaksızın Suudi Arabistan’ girişi yasaktır. Eş, oğul, baba, amca ve kayınpeder 1. Derece olan akrabalardır ve bu kişiler eşliğinde Suudi Arabistan’a giriş yapamazlar.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Vizesi Nasıl Alınır?

Umre vizesi edinebilmek için pasaport bilgileri Suudi Arabistan’a online olarak gönderilmelidir. Alınacak olan onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanmalı, Umre yolculuğunun 15 gün öncesine kadar kayıt ve başvuru işlemleri sonlandırmalıdır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Umre Ziyaretine Nasıl Gidilir?

Hac mevsimi belirli bir süreyi kapsarken, dünya Müslümanları için kutsal bir zamandır. Hac için Kontenjan sınırlaması varken, Umre ziyareti için böyle bir kontenjan söz konusu değildir. Umre ziyareti yılın her ayında gerçekleşir ve herhangi bir kontenjan sınırlaması yoktur. Her Müslüman dilediği kadar umre ziyaretinde bulunabilir.

Umre ziyaretinizin gerçekleşebilmesi için ise, bulunduğunuz il veya ilçe müdürlüklerine Umre ziyareti başvurusunda bulunabilirisiniz. Diyanet İşleri ve şirketler Umre ziyareti için organizasyonlar yaparken tercih ettiğiniz kurumla ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diyanet İşlerine yatırılacak olan katkı payı ile kaydolabilir, eksiksiz olarak yapmanız gereken pasaport bilgileri ile gerekli evrakları teslim edip Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği’nin vereceği Umre vizesi onayını bekleyebilirsiniz.

Umre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Suudi Arabistan umre vizesi evraklarınızın tamamlanmasına göre değişiklik gösterebilirken 3 işgünü içerisinde Umre vizesi alınabilmektedir.

Umre Vizesinin Süresi Kaç Gündür?

Suudi Arabistan Umre vizesi 30 günlük bir süre için geçerlidir.

Suudi Arabistan devleti birtakım yeni düzenlemeler yaparak Umre ziyaretinde bulunan kişileri göz önüne alarak genişletilmiş Umre turizm programı hazırlamıştır. Umre turizm programının içeriği ise, dini sebeplerle ziyarete gelen vatandaşların ülkede daha fazla kalma, turistik ve tarihi mekanları görebilmesine olanak sağlamaktır. Umre vizesi 30 gün kalmaya uygun olurken, Umre ziyaretinin ardından turistik vizeye çevrilecektir. Suudi Arabistan turistik vizesi yoktur. Umre ziyareti sonrası gösterilen ayrıcalıkla Suudi Arabistan turistik vizesi edinebilir, kutsal, tarihi mekanlar da ve ülkede daha fazla zaman geçirebilirisiniz.

 

 

 

 

 

Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.mofa.gov.sa