Mobil Versiyonuna Geç

Suudi Arabistan Oturum İzni Hakkında

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Oturum İzni Evrakları

1 - Çalışma Bakanlığından Çalışma İzni
2 - Sabıka Kaydı (Apostilli)
3 - İkametgah belgesi
4 - Kimlik fotokopisi
5 - Çalışma alanına uygun sertifika (Diploma) 
6 - Suudi Arabistan Vize Başvuru Formu
7 - Yeni çekilmiş 2 adet resim arka fonu beyaz

Suudi Arabistan Konsolosluğu Suudi Arabistan Oturum İzni

Suudi Arabistan’a çalışma izni ile gelen yabancı ülke vatandaşları 90 gün içerisinde oturum izni almaları gerekmektedir. Suudi Arabistan oturum izni alabilmek için bir takım prosedürler yerine getirilmesi gerekirken Suudi Arabistan oturum izni Suudi Arabistan’da ki günlük hayatınızı kolaylaştıracaktır. Şöyle ki Suudi Arabistan oturum (ikame) izni sahibi değilseniz o ülkede banka hesabı açtıramaz, üzerinize telefon, ehliyet alamaz, eş ve çocuklarınızı yanınıza getirebilmek için Suudi Arabistan vize başvurusunda bulunamazsınız. Eğer Suudi Arabistan oturum izni sahibi iseniz eş ve çocuklarınız ise yanınıza getirebilirsiniz. Çocuğunuz 18 yaşının altında olması halinde ise geçici 14 günlük ziyaret vizesi alabilir, ardından geçici vizenizin süresini her seferinde belirli miktar ücret ödeyerek 30 gün olarak uzatabilirsiniz.

Suudi Arabistan kefalet sisteminin yaygın olduğu bir ülkedir. Suudi Arabistan oturum izni alabilmek için kefiliniz şahıssa şayet Suud’lu olması zorunludur.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Oturum İzni İşlemleri

Suudi Arabistan oturum izni alacak olan kişi kimlik ve pasaport bilgilerini Medine’i Münevvereye bildirmelidir. Bildirmiş olduğunuz bilgilerin neticesinde ise Suudi Arabistan oturum izni talebiniz hakkındaki kararlar Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliğine veya Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'na gelecektir.

Suudi Arabistan oturum izni ülkede bulunan pasaport idareleri tarafından belirlenen şartlara göre verilirken Suudi Arabistan oturum izni alabilmek için erkeklerde 60 yaş altı kadınlarda ise 45 yaş altında olunması gerekecektir. Ayrıca almış olduğunuz Suudi Arabistan oturum izninizi 2 yılda bir yeniletmelisiniz.

 

Suudi Arabistan Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.mofa.gov.sa