İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Beşiktaş ilçesi Levent semtine bağlıdır. Taksim-Hacıosman Metro hattında 4. Levent yönüne hareket eden hat ile ulaşım sağlanabileceği gibi Zincirlikuyu Metrobüs Hattı kullanılarak Zincirlikuyu Metrobüs Durağı'nda inilerek de rahat bir ulaşım sağlanabilmesi mümkündür.

Açık adresi: Konaklar Mah. Çamlık Cad. Akasyalı Sok. No: 6 4. Levent İSTANBUL

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri

Suudi Arabistan Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti resmi çalışma gün ve saatleri çerçevesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Pazar- Perşembe günlerinde 09:00- 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul ili ve çevresindeki illerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden Suudi Arabistan vatandaşlarının hizmet alabilmesine olanak tanımaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden Suudi Vatandaşları konsolosluk ve vatandaşlık işlemleri ile vize ve pasaport işlemlerini burada gerçekleştirebilecekleri gibi aynı zamanda iki ülke arasındaki temsil durumlarında da görev alabilmektedir.

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu Pasaport Yenileme

Türkiye'de ikamet eden Suudi Arabistan vatandaşları, vatandaşlık ile alakalı tüm işlemlerini Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda yaptırabilecekleri gibi süresi dolmak üzere olan pasaportları ile diğer evrak ve seyahatleri için gerekli olacak tüm evrak işlemlerini yine Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda yerine getirmek adına hizmet alabilirler.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Suudi Arabistan vize başvuru formu, Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış ve vize talebinizin ilk adımını oluşturan resmi bir evraktır. Vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların tüm prosedürlere başlamadan yapacakları ilk adım Suudi Arabistan vize başvuru formunu doldurmaktır. Doldurulması zorunlu ola vize başvuru formu, eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir. Dolduracağınız form ile birlikte sunacağınız resmi dayanaklarınızın doğruluğu aynı olmak zorundadır.

Uluslararası seyahat ve iki ülke arasında uygulanacak olan resmi prosedürler anlamında resmi bir evrak ve kanıt oluşturacak olan Suudi Arabistan vize başvuru formunun doğruluğu ve eksiksizliği bu açıdan çok önemli olmakla birlikte sunulan yanlış beyanların da cezai yaptırımlarının olabileceği unutulmamalıdır.

Eksiksiz ve doğru bilgilerinizi içermesi istenilen vize başvuru formu, Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından vize başvuru sahibi hakkında da ilk ve tam bilgileri göstermektedir. Verilecek beyanlar bu anlamda da vizenizin ret alması ya da onaylanması açısından önemlidir.

Suudi Arabistan vizesi başvuru formu için tıklayınız.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize çıkış süresi

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu vize çıkış süreci, talep edilen vize türü ve vize başvuru sahibinin mevcut durumu ile alakalı olsa da ortalama olarak sonuçlanma süresi 3-7 iş günüdür. Talep edilen vizenin hangi kategoride olacağı, değişkenlik gösteren vize kategorileri ve beraberinde gerekli olabilecek evraklar ve bunların hazırlanması süresi kişiden kişiye ve işlemden işleme değişebilmektedir. Hac ve Umre gibi belirli ve yoğunluğun arttığı dönemler ile her iki ülkenin resmî tatil günlerine denk gelebileceği için, planlanan seyahat tarihinden en az 2 hafta önce vize başvurunuzun tamamlanması tavsiye edilmektedir.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu, Suudi Arabistan'a yapılması planlanan seyahatlerin mahiyeti, süreleri ve ülkeye giriş çıkış gibi değişkenlik durumlarına göre farklı kategorilerde vize uygulamaları yoluna gitmektedir. Seyahatlerin kategorize edilmesi ile birlikte, her seyahatin ve kalış süresinin gerektireceği evraklar farklılaşabileceğinden bu ayrıma gidilmektedir.

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu bu farklı kategorilerdeki vize ücretlendirmelerini kendisi belirlemektedir. Büyükelçilik, konsolosluklar ya da konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş bulunan vize merkezleri ile seyahat acentelerinden bu konuda en güncel ücretlerin öğrenilmesi mümkündür.

Suudi Arabistan Konsolosluğu' nun Görevleri

Suudi Arabistan Konsolosluğu Türkiye'de Suudi Arabistan'ın ticari menfaatleri ile birlikte ülke vatandaşlarının menfaatini gözetip koruyan, geliştirilmesi için çalışan aynı zamanda diplomatik yetkiye sahip olmayan resmi bir kurumdur. Görev ve yetkileri belirli sınırlar ile belirlenmiş bu da antlaşmalar ile nizamnamelere bağlanmış durumda olan Suudi Arabistan Konsolosluğu, temelde Suudi Arabistan ziyaretinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye'de ikamet eden diğer kişilerin ziyaret işlemleri, Suudi Arabistan vatandaşı olup, Türkiye'de ikamet eden vatandaşların dolaşım hizmetleri ile ticari faaliyet prosedürlerinin yürütülmesinden sorumludur.

Suudi Arabistan Konsolosluğu bu çerçevede; ticari menfaatler ve bunların korunması konuları, pasaport işlemleri; yetki, onay ve yenilenmesi, tıbbi ve ilaç ile bilimsel araştırma ve dolaşım hizmetleri, bu konularda yetki, izin ve ülkeler arası evrak, materyal dolaşımı, eğitim, burs, eğitim hizmetleri ve öğrencilik işlem ve evrak süreci, ulaşım konularının yanında konusunda yetkin iki ülke otoriteleri arasında köprü rolü üstlenme ve konaklama, turizm, ölüm ve doğum gibi olayların hepsinden sorumlu durumdadır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul Tatil Günleri

Suudi Arabistan Konsolosluğu İstanbul ile Türkiye'de yer alan diğer konsoloslukları, Suudi Arabistan Devleti resmî tatilleri dışında Türkiye resmî tatillerinde de hizmet vermeye ara vermektedir. Dolayısıyla büyükelçilik ya da konsolosluklarda işlem yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ya da Suudi Arabistan Vatandaşlarının belirlenen bu tarihler dışında hizmet talebinde bulunmaları önerilmektedir.

Resmi Tatil tarih ve günleri ise şu şekildedir:

1 OcakYeni Yıl
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 HaziranUlusal Gün
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
22-23 EylülKrallığın birleştiği Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı