Konsolosluk Tatil Günleri

Konsolosluk Tatil Günleri

Türkiye'de bulunan tüm konsolosluklar her iki ülkenin resmi tatil günlerinde çalışmamakta birlikte konsolosluk mesai saatleri Türkiye'de uygulanan mesai saatlerini kapsamaktadır.

Konsolosluk çalışanları temsil ettikleri ülke resmi açlışanı olarak kabul edilmekle birlikte, Türkiye sınırları içerisinde hizmet verdikleri için, yasal tatil günleri ve bu doğrultuda uygulanan mevzuatlara da uymak zorundadırlar. Bu nedenle konsolosluk tatil ve izin günleri normal kriterde değerlendirilen bir iş yeri ile uyuşmayabilmektedir.

Belirtilen tarihler Suudi Arabistan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti resmî tatil ve bayram günlerinin tümünü kapsamaktadır. Konsolosluklarda işlemlerinin aksamadan yapılmasını isteyen ya da aciliyeti olan vatandaşların bu tatil günlerini baz alarak evrak tasdik ve toplama işlemleri ile birlikte vize başvuru sürelerini bu tarihlere göre planlamaları önerilmektedir.

Konsoloslukların resmi olarak belirlenmiş olan tatil günlerinde hizmet talebinde bulunmak normal durumlar çerçevesinde mümkün olmamaktadır.Gerekli olan durumlarda ya da farklı vize kategorilerine göre konsolosluklar evrakları farklı değerlendirmelere alabilme yetkisine sahiptir.

Konsolosluk çalışanlarının yine bu farklılıklardan yola çıkarak gerekli olabilecek durumlarda ekstra evrak talep etme haklarının olabileceği de göz önüne alınmalıdır.Böylelikle standart başvuru ve vize çıkış sürelerinin dışına çıkılabileceğinin unutulmaması gerekmektedir.

Belirtilen durumlar dışında konsolosluklar vatandaşlarına ve vize başvurusunda bulunarak Suudi Arabistan ziyaretinde bulunmak isteyen kişilere resmi mesai gün ve saatleri içerisinde hizmet vermektedir.Bunun yanında vize başvurusunda bulunmak ya da konsolosluk ile alakalı diğer işlerini yaptırmak isteyen kişilerin, hedefledikleri tarihler ya da planladıkları ziyaret tarihlerinden en az 15 gün öncesinde başvurularını gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Hac ve Umre ziyareti gibi ziyaretlerin gerçekleştirildiği Suudi Arabistan topraklarında belirli dönemlerde yaşanan yoğunluktan ötürü konsoloslukların da yoğun olabileceği unutulmamalıdır. Bu yoğunluklar göz önüne alındığında erkenden yapılacak olan başvurular çeşitli aksamaların yaşanması durumunda vatandaşları mağdur olmaktan kurtaracaktır.

Tüm bu öneriler dikkate alındığında, tatil günleri dışında Suudi Arabistan konsolosluklarında aşağıdaki tatil günleri dışında hizmet verilmektedir.

Konsolosluk tatil günleri

1 OcakYeni Yıl
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
25 HaziranUlusal Gün
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
22-23 EylülKrallığın birleştiği Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı