Suudi Arabistan Turistik Vizesi

Suudi Arabistan Turistik Vizesi

Suudi Arabistan turistik vizesi, Suudi Arabistan'a turistik amaçla seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının almak istediği kategoride bir vize olsa da, Suudi Arabistan Devleti'nin bu kategoride bir vizesi bulunmamaktadır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu, ülkeye yapılacak olan seyahatlerin açık tanımlı ve sınırları belirli bir şekilde ifade edilmiş vize başvuruları istemektedir. Bu doğrultuda ticari, çalışma, dini amaçla ziyaret gibi kategorize dilmiş vize türleri ve uygulamaları bulunmaktadır.

Her ülkenin kendi vize ve uluslararası uygulama kuralları odluğu gibi, Suudi Arabistan tüm dünyadaki Müslümanlar için kutsal sayılan Kabe'yi de sınırları içerisinde barındırdığı için bu şekilde önleme dayalı kısıtlamalar getirerek ziyaret ve ziyaret edilen yerlerin kontrolünü ve ziyaretçilerin konforunu ön planda tutacak uygulamalar yapmaktadır.

Suudi Arabistan Konsolosluğu Turistik Vize Başvurusu şeklinde bir prosedürü barındırmamakla birlikte bu türde bir vize uygulaması da yoktur. Çalışma, dini gerekçelerle yapılması planlanan ibadet gezileri ya da ticaret gibi haklı bir gerekçe barındırmayan başvurular dışındaki başvurular kabul edilmezken, bahsi geçen gerekçelerden birine sahip kişilerden konu ile alakalı olacak şekilde seyahatleri için Suudi Arabistan Konsolosluğu davetiye şartını zorunlu tutmaktadır.

Buna göre; vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından; aile ziyareti için gidilmek isteniyorsa orada yaşayan aile bireylerinden, iş amaçlı gidilecekse Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren ve beraber çalışılan firmadan, dini amaçla gidiliyorsa da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş acenteler ve Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile edinilen davetiye/ kabul mektubu edinilmesi ve beyanı zorunluluğu vardır.

Suudi Arabistan Turistik vize başvurusu bulunmamakla birlikte ülkeye gidiş sebebi her ne olursa olsun, ülkede kalma süresinin uzatılması ve bunun için başvuruda bulunulması mümkündür. Çalışma vizesi ile gidilmesi durumunda çalışma ofislerine, dini ziyaret amacıyla gidilmesi durumunda Türkiye Vatandaşları için geçerli olmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve bulunulan konum ve ziyaret amacına göre farklılaşan uygulamalar doğrultusunda başvuru gerçekleştirilerek onay alınması durumunda ülkede kalma süresinin turistik ve gezme amacıyla uzatılması mümkündür.